Ποδοσφαιρικός Αγώνας R ’N’ B Vs Ε.Σ.Μ.Α.

Rock N Bowl Vs Ε.Σ.Μ.Α. : 1-3

Facebook Page Profile PhotoΟ φιλικός ποδοσφαιρικός αγώνας ανάμεσα στις ομάδες των σωματείων μπόουλινγκ “Rock N Bowl Bowlers Club” και “Ε.Σ.ΜΠΟ. Αμμοχώστου”, ο οποίος διεξήχθει την Τετάρτη 2 Σεπτεμβρίου 2015 στις εγκαταστάσεις του “Σωτήρειου Αθλητικού Κέντρου Κοφίνου”, ολοκληρώθηκε με τη δίκαιη επικράτηση της ομάδας του Ε.Σ.Μ.Α. με σκορ 3-1.

Η ομάδα του σωματείου μας ξεκίνησε το παιχνίδι ορεξάτα κλείνοντας την αντίπαλη ομάδα στα καρέ της. Στο πρώτο 20λεπτο του πρώτου ημιχρόνου είχε δημιουργήσει 4 κλασσικές ευκαιρίες οι οποίες όμως πέρασαν ανεκμετάλευτες με συνέπεια το σκορ να παραμένει στο ισόπαλο 0-0. Πότε οι αποκρούσεις του αντίπαλου τερματοφύλακα (Νίκος Δίπλαρος) και πότε τα δοκάρια (1 φορά με τον Πάνο Γλυκή και 1 φορά με το Χρίστο Κρασσά), στέρησαν από την ομάδα μας την επίτευξη ενός γκολ. Στο 21ο λεπτό και αντίθετα με τη ροή του αγώνα, μετά από ένα μελέ στην περιοχή του Ε.Σ.Μ.Α., η ομάδα του R ‘N’ B σκόραρε με δυνατό ευθύβολο σουτ του ακραίου επιθετικού της Θέου Αναστασίου. Αυτό πείσμωσε τους παίκτες τις ομάδας μας οι οποίοι πίεσαν στα εναπομείναντα λεπτά του ημιχρόνου καταφέρνοντας να ισοφαρίσουν στην εκπνοή (30ο λεπτό) μετά από πολύ καλή εκτέλεση κόρνερ του Γρηγόρη Γρηγορίου και καταπληκτική κεφαλιά του Πάνου Γλυκή.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Η ομάδα του σωματείου μας όπως αγωνίστηκε στον συγκεκριμένο αγώνα

Σίμος Καρμιώτης (προπονητής), Μάριος Μιχαήλ, Ορέστης Παπαδόπουλος,
Ντίνος Σοφοκλέους, Πάνος Γλυκής (αρχηγός), Κωνσταντίνος Ηροδότου,
Χρίστος Σιακαλλής, Κυριάκος Κωνσταντίνου, Γρηγόρης Γρηγορίου,
Χρίστος Κρασσάς, Δομίνικος Χαραλάμπους, Αντρέας Πιττάκας.

Στην επανάληψη η ομάδα του R ‘N’ B μπήκε αρκετά δυνατά και στο πρώτο 15λεπτο δημιούργησε τις προυποθέσεις για γκολ, βρίσκοντας όμως απέναντι της τον τερματοφύλακα του σωματείου μας Ντίνο Σοφοκλέους ο οποίος στην κυριολεξία κατέβασε τα ρολά. Καθοριστική στιγμή για την έκβαση του αγώνα ήταν η φάση του 43ου λεπτού όταν ο επιθετικός του R ‘N’ B, Δημήτρης Αντωνίου, άδειασε δύο αμυντικούς βγαίνοντας σε μοναδικό τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα του Ε.Σ.Μ.Α., ο οποίος όμως βγήκε νικητής της μονομαχίας πραγματοποιώντας την απόκρουση του αγώνα με τριπλή απόκρουση. Κάπου εκεί η ομάδα του Ε.Σ.Μ.Α ανάλαβε και πάλι τα ηνία του αγώνα πετυχαίνοντας στο τελευταίο 15λεπτο ακόμη δύο γκολ με τους Χρήστο Κρασσά (σουτ) και Πάνο Γλυκή (σουτ).

Μετά το τέλος του αγώνα οι παίκτες των δύο ομάδων αλλά και οι φίλαθλοι παρέμειναν στο χώρο όπου απόλαυσαν τη γνωστή ζεστή φιλοξενία της διοργανώτριας και χορηγού της όλης εκδήλωσης Μαρίας Σιημητρά (Rock N Bowl Bowling Center). Σε όλους τους παρευρισκομένους προσφέρθηκαν ποτά και πίτσα και μέσα σε ένα πολύ φιλικό κλίμα η βραδιά έφθασε σιγά σιγά στο τέλος της.

Το Δ.Σ. του σωματείου μας συγχαίρει όλους τους συντελεστές (παίκτες, φιλάθλους, διοργανωτές) της εκδήλωσης. Παράλληλα θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τη διεύθυνση του “Σωτήρειου Αθλητικού Κέντρου Κοφίνου” για τη φιλοξενία, τον διαιτητή του αγώνα Ανδρέα ο οποίος έκανε μία άψογη διαιτησία και τη φίλη Μαρία Σιημητρά και το R ‘N’ B Bowling Center για τη χορηγία της όλης εκδήλωσης.